Asset Publisher Asset Publisher

Zimowe dokarmianie zwierząt leśnych

Zanim ziemię pokryje gruba pierzyna śniegu dziki, sarny, jelenie, daniele mogą znaleźć pożywienie. Problem pojawia się , gdy na świecie zrobi się biało. I dopiero to jest odpowiedni moment kiedy możemy pomóc zwierzętom.

Pamiętajmy, że te leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowymi leśnikami lub przedstawicielami kół łowieckich. Osoby te wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczonego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć. Pamiętajmy, że decydując się na dokarmianie należy robić to systematycznie i w stałych miejscach.
Leśnicy pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę poprzez: odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu (borówki, wrzosu), ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju, ścinanie drzew do spałowania (czyli ogryzania kory przez zwierzęta np. jelenie, daniele). Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek.
Dokarmianie zwierzyny zimą kojarzy się przede wszystkim z paśnikiem – wypełnionym sianem, żołędziami lub burakami. Często możemy też spotkać tzw. Lizawki – drewniane słupki z kostką soli umieszczoną na szczycie, która w tym okresie często jest jedynym źródłem niezbędnych zwierzętom składników mineralnych. Na takiej lizawce, sól pod wpływem czynników atmosferycznych rozpuszcza się i spływa po słupku, z którego zlizują ją zwierzęta. Paśniki i lizawki przeważnie umieszczone są w głębi lasu, w miejscach spokojnych i oddalonych od siedzib ludzi, aby zwierzęta nie były niepokojone podczas uzupełniania braków w pożywieniu.


Zdjęcia: Przedszkole „Miś"- Dzięcielin, archiwum Nadleśnictwa Miedzychód.